Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Podklady z přednášky o Školní zralosti

Podklady z přednášky o Školní zralostiVážení rodiče,

přeposílám email od paní psycholožky Váchové z pedagogicko-psychologické poradny:

Na základě přednášky o Školní zralosti a připravenosti jsem pro rodiče ještě vytvořila nějaké podklady, co jsem jim slíbila, že jim předám přes Vás. Prosím o možnost sdílení, určitě je můžete poskytnout i dalším.

Pomůcky a publikace zaměřené na aspekty školní zralosti:

Už se těším do školy - Lenka ProcházkováJaroslava Bukáčková

Škola před školou I a II – celkový rozvoj, sluchovka

Říkanky pro rozvoj řeči – Jitka Tučková

Rozvoj početních představ I a II – Zdena Michalová

Počítání Soba Boba 1-3

Logopedické pohádky – Eichlerová, Havlíčková

Opakujte, děti, se mnou… - CD

Hádanky pro předškoláky od 4-5, 5-6

Žvanda a Melivo – Ester Sránská a Milan Starý

Kuliferda a jeho svět – pracovní sešity

Školní zralost - Jiřina Bednářová

Hry:

Mini Games

Dooble

Pexeso

Člověče nezlob se

Chňapni pejska/ čuníka

Dixit

Pro rozvoj celkové motoriky a zároveň cviky pomáhají na rozvoj koordinace oko-ruka, koncentrace posílám cviky na propojení hemisfér:

http://www.vys-edu.cz/assets/File.ashx?id_org=600139&id_dokumenty=7257

https://www.youtube.com/watch?v=AWKaijqkUwI

https://www.youtube.com/watch?v=2lRU01Y_qiw

https://wiki.rvp.cz/Knihovna/N%C3%A1pady_a_n%C3%A1vody/Cvi%C4%8Den%C3%AD_pro_snadn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD_u%C4%8Den%C3%AD

https://www.chytrehrani.com/poradna-a-blog/blog/hruba-motorika-priprava-na-skolu (hrubá motorika)

Pracovní listy: Cvičení pro rozvoj jemné motoriky a psaní (P. Svoboda), https://www.spravnahracka.cz/didakticke-pomucky-a-hry-pro-rozvoj-jemne-motorikyhttps://pracovnisesity.raabe.cz (jemná motorika), J. Bednářová

  • Rozvoj grafomotoriky by neměl být založen pouze na kreslení a obtahování něčeho pastelkami. Tyto aktivity by měly být doplněny dalšími. Zkuste například využít velké plochy (tabule) či papíry velkých formátů, kde dítě může kreslit prstovými barvami, válečkem, širokými štětci, či dokonce mokrou houbou.
  • Další činností, která je u dětí oblíbená, je kreslení rozličných tvarů či písmen do různých materiálů. Venku mohou kreslit do písku nebo do hlíny. Doma lze využít širokou mísu (nebo nízký pekáč) a vysypat do ní mouku, strouhanku nebo kuskus (můžete střídat různou zrnitost materiálu).
  • Zmínili jsme využívání velkých ploch papíru a domácí tabule. To znamená, že dítě nemusí v rámci grafomotorických cvičení jen sedět u stolu. Může kreslit vstoje u tabule, může kreslit vkleče či vsedě na zemi.
  • Obkreslování předmětů, vlastní postavy (dochází i k uvědomování vlastního tělo, jeho dispozic, pojmenovávání jednotlivých částí)
  • Při osvojování fyzické podoby číslic a písmen lze využít i různé modelovací těsta, příp. upéct perníčkovou abecedu apod. Vaření a pečení jsou komplexní činnosti, které přirozeně rozvíjí hrubou, jemnou motoriku a taktéž motoriku (např. můžeme dítě vést k psaní si vlastní kuchařky).

Pracovní sešity pro rozvoj grafomotoriky: Čáry máry I.; Čáry máry II.; Rozvoj grafomotoriky; Čtení, psaní, malování 1, 2, 3, 4; Šimonovy pracovní listy 9; Mezi námi pastelkami (3 - 5 let); Jak se pastelky učily kreslit; Na návštěvě u malíře; Co si tužky povídaly; Jedním tahem; Cvičení pro rozvoj jemné motoriky a psaní (P. Svoboda); https://pracovnisesity.raabe.cz

Pomůcky a kresebné nástroje: štětce, fixy /pastelky / tužky (trojhranné), křídy, guma a ořezávátko, colorball, kreslení na tělo, kreslení prsty nebo dlaní

Odkaz ke stažení:

Hry - školní zralost.pdf

 

S pozdravem,

Mgr. Tereza Váchová